Odazvao bi se veoma mali broj ljudi – nema, dakle, te kritične mase koja bi u BiH potegla za oružjem“, objašnjava Kozomara, koji svoju tezu obrazlaže odsustvom zapadnih investicija u FBiH. Koju su to fabriku Amerikanci ili neka druga zapadna zemlja otvorila u Federaciji, ako više vole Bošnjake od Srba, pita se on.
„Poznato je da je iseljavanje iz BiH veliko, ali je mnogo veće iz Federacije, nego iz Republike Srpske“, ističe Kozomara.
Prema Lukićevim rečima, sednica Saveta bezbednosti pokazatelj je da bošnjačka vizija denacionalizacije Srba i Hrvata u BiH ne može da bude nastavljena, kao i njihova vizija centralizovane BiH i ukidanje federalističkih principa – naravno da tako nešto u njihovim redovima izaziva nezadovoljstvo.
„Nadam se da sledi period uravnoteženijeg odnosa, mada nisam ubeđen da će ovo bošnjačko političko rukovodstvo odustati od svojih snova, svojih ideja i onoga što je zacrtano u Islamskoj deklaraciji Alije Izetbegovića, a to je islamska BiH kada Bošnjaci pređu polovinu u udelu u stanovništvu BiH“, napominje Lukić.
POSETITE NAŠ KANAL NA“ TELEGRAMU“- SVE ONO ŠTO SVI DRUGI PREĆUTKUJU: OVDE
Sasvim je izvesno da su velike sile na sednici postigle neku vrstu kompromisa. Kakvu, videćemo u budućnosti, kaže Kozomara. Lukić ističe da je sednica Saveta bezbednosti protekla tako da su svi bili zadovoljni nečim – SAD i njene saveznice produženjem mandata Eufora, Rusija i Kina odlukom da Kristijan Šmit ne bude na sednici.
Nikola Joksimović (sputnik)