Home TEMA DANA SVET PRED VELIKOM KRIZOM: TRI SCENARIJA RUSKIH EKSPERATA

SVET PRED VELIKOM KRIZOM: TRI SCENARIJA RUSKIH EKSPERATA

501
0
SHARE

Autori prognoza smatraju da na realizaciju spomenutih scenarija može uticati moguć gubitak socijalne stabilnosti u zemlji zbog smene generacija, naglog rasta nezaposlenosti i rizika od vojnih konflikata.

Ranije je Ministarstvo ekonomije objavilo novu prognozu socijalno-ekonomskog razvoja, u skladu sa kojom će u srednjoročnoj perspektivi nastupiti usporeniji tempo rasta svetske

ekonomije od dva i po do tri procenta pod uticajem nagomilanog strukturnog disbalansa. BDP Rusije u 2021. godini će se uvećati za 2,9 procenata, u 2022. godini za 3,2 procenta, a u 2023. godini i 2024. godini za tri procenta.

Sigurna kriza

Centralne banke vode fleksibilnu novčano-kreditnu politiku, držeći kamatne stope ispod ravnoteže, naveo je šef aktiva „BKS Svet investicija“ Andrej Rusecki. Posle krize 2020. godine javni i korporativni dug je porastao do nivoa, koji je bio samo u trenutku okončanja Drugog svetskog rata. Pitanje pooštravanja monetarne politike je pitanje vremena, smatra ekspert.

„Od 1990. godine sve krize su nastale nakon što su Federalne rezerve povećale kamatne stope. U skladu sa prognozama, Sjedinjene Američke Države i Evropska centralna banka

će tome pristupiti posle 2022. godine, odnosno Rusija ima tri-četiri godine do moguće dužničke krize“, prognozira Andrej Rusecki.

Nema sumnje da će recesija uskoro pogoditi ekonomije razvijenih zemalja koje izdvajaju ogroman novac u borbu protiv pandemije, uveren je direktor Centra istraživanja ekonomske politike Moskovskog državnog univerziteta Oleg Buklemišev.

„Ništa nije besplatno: takvo „lečenje“ u početku može biti slatko, ali kasnije može izazvati negativne posledice. Mnoge od njih se i sada mogu videti: to se odnosi na pregrevanje na tržištima robe, na početak inflacije i u razvijenim zemljama. Moguće je da će kriza početi i ranije, nego što predviđa CMAKP“, izjavio je on.

Ovakav tok krize će se odraziti na Rusiju, koja je kao i ranije osetljiva na dinamiku cena nafte, konstatovao je Oleg Buklemišev. Istina, uticaće prvenstveno, ne na budžet, već na proizvodnju i socijalne potrebe.

(Sputnik)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here