Paralelno se otvorila i vrlo zanimljiva priča o načinu izbora novog mitropolita. I iz crkvenih, ali i iz političkih krugova čule su se tvrdnje da bi o tome trebalo da se pita eparhijski savet ili da je narod navodno već izabrao novog mitropolita (Milačić).
Vladika Joanikije, sadašnji administrator mitropolije, integralni Srbin, koji nije pristalica teza o potrebi nekakve autonomije crkve u CG, jeste naravno izvanredan kandidat i za mitropolita. Ali ovde je reč o nastojanju da, umesto Sabora SPC, odluku donosi i telo koje po ustavu Crkve nema nikakvu ulogu u tome.
Sve u svemu, potencijalne klice nekog novog separatizma projavljuju se i kod nove vladajuće garniture. Podršku nalaze i kod delova opozicije u Srbiji, koji su spremni da
sarađuju s bilo kim ko može da im pomogne u borbi s ovdašnjim režimom, pa smo imali i autorski tekst lidera ovdašnje opozicije u „Vijestima”.
Na udaru su, međutim, lideri DF-a, koje „Vijesti” redovno kvalifikuju najprimitivnijim imenima iz DPS tradicije (plaćenici Beograda), dok Demokrate sve to posmatraju sa strane, takođe bez učešća u vlasti.
Sve u svemu, sva je prilika da će se u Crnoj Gori tek odvijati ozbiljne političke, pa i identitetske borbe, slično kao i u Srbiji posle petog oktobra.
Miša Đurković (Politika.rs)