„To je jedno od šest najvećih nalazišta u svetu i procenjuje se da ukupno činimo oko 10 odsto svetskih rezervi. Znate da je litijum strateški mineral kada je reč o skladištenju energije.
Mi svi pričamo o zelenoj energiji i upravo ta činjenica da na našoj teritoriji postoje tako velike zalihe litijuma, privlači veliku pažnju“, istakla je nedavno za TV Prvu Vesna Prodanović, direktorka kompanije Rio Sava eksplorejšen.
Na pitanje hoće li biti fabrike za preradu jadarita ili će sirovine samo ići u inostranstvo, odgovorila je da se trećina projekta odnosi na rudarski deo, a dve trećine na industrijski.
„Mi upravo ovde radimo proces i dobijamo finalni proizvod“, navela je tada.
Čiji su rudnici u Srbiji?
Ako govorimo o rudnicima u kojima se vrši eksploatacija metala, vlasnička struktura je različita.
„Kod najvećih rudnika bakra u Boru i Majdanpaku, Republika Srbija je u strateškom partnerstvu sa kineskom kompanijom ’Ziđin‘ u kompaniji koja nosi naziv ’Serbija Ziđin koper Bor‘“, kažu iz Ministarstva.
Dodaju da su drugi rudnici metala gde postoji aktivna eksploatacija, koji se odnose na olovo i cink, u vlasništvu privatnih domaćih i stranih kompanija: „Mineko“, „Grot Vranje“, „Kontango“, Koncern „Farmakom M.B. d.o.o. Šabac“ – u stečaju.
Izvoz
Kako kažu u Ministarstvu, koncentrat bakra se prerađuje u topionici u Boru i kao finalni proizvod se dobija katodni bakar, koji se dalje plasira na tržište.
„U 2020. godini kompanija ’Serbija ziđin koper Bor‘ proizvela je 71.000 tona katodnog bakra“, preciziraju.
Kada govorimo o olovu i cinku, kao finalni proizvod rudarske industrije se dobija koncentrat olova i koncentrat cinka.
„U 2020. godini, u svim rudnicima proizvedeno je ukupno 54.000 tona koncentrata olova i cinka i kompletna količina se izvozi“, napominju iz Ministarstva rudarstva i energetike.