Trenutno se 91,9% HTP softvera izvozi, uglavnom u druge evropske zemlje (49,1%) i Severnu Ameriku (44%), a samo 4,1% namenjeno je Rusiji i zemljama bivšeg SSSR-a.
Pored vodećeg HTP-a, u Belorusiji radi još 16 tehnoparkova i devet centara za prenos tehnologije. Ali HTP je i dalje najvažniji od svih. U 2019. godini broj rezidenata je porastao za 72 i dostigao 752, dok je u periodu januar – septembar, ukupan prihod bio 1,6 mlrd. dolara.
Među korisnicima softvera koje su razvili rezidenti HTP-a je i niz svetskih velikana, uključujući proizvođače automobila Peugeot i Mitsubishi, telekom operatere British
Telecom i T-Mobile, kao i British Petroleum, rusku korporaciju za atomsku energiju Rosatom, Svetsku banku, Londonsku berzu, Deutsche Bank, Coca Cola, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive i Samsung.
Kada su u pitanju IT proizvodi poreklom iz Belorusije, među najpoznatijim je računarska igra World of Tanks, koju je razvio Wargaming. Igrica je u Ginisovu knjigu rekorda ušla 2011. sa najvećim brojem igrača na istom serveru, 90.000. Kompanija ne otkriva svoje finansijske podatke, ali, pre nekoliko godina, Bloomberg je procenio vrednost Wargaming-a na 1,5 milijardi dolara.
Zbog relativno niskih troškova radne snage, Belorusija je bila baza za razvoj softvera za brojne strane kompanije, uključujući izraelsku kompaniju Viber, proizvođača istoimene aplikacije za instant poruke.
Još jedno svedočanstvo o beloruskom poznavanju IT-a je činjenica da su, tokom protekle decenije, neke veće globalne korporacije kupile beloruske tehnološke kompanije.
Webtribune.rs