„Tokom dugog perioda protivpobunjeničkih operacija, dve grane američkih kopnenih snaga
koje su se suočile sa posebno teškim rezovima bile su terenska artiljerija i protivvazdušna odbrana“, rekao je Džon Gordon, analitičar RAND-a, za The National Interest.
„S obzirom na prirodu pretnji u Iraku i Avganistanu, ovo je razumljivo. Međutim, danas su ova dva roda vojske od velikog značaja, s obzirom na to ko su nam sada glavni protivnici.
Zapravo, čini se da je upravo ta naglo otkrivena slabost terenske artiljerije svih zemalja NATO-a bez izuzetka izazvala sve veće razočarenje Kijeva nivoom podrške Zapada u borbi protiv Rusije.
Konkretno, broj topova i raketne artiljerije poslatih da pomognu Ukrajini je zanemarljivo mali. Jednostavno više nema šta da pošalje NATO, arsenal i skladišta si skoro prazna.
Pre neki dan je savetnik ministra odbrane Ukrajine Jurij Sak, u intervjuu za nemačku publikaciju, priznao da je njegova zemlja do sada dobila od saveznika samo 150 haubica kalibra 155 mm, od kojih su neke uništene ruskim avionima i projektilima na putu do linije fronta.
Neke haubice su već postale žrtve kontrabaterijske borbe u Donbasu. Ono što je ostalo u redovima Ukrajine, ne dozvoljava da se računa na bilo kakvu prekretnicu u bitkama koje se odvijaju.
Jednom rečju, sve izgleda toliko preteće za NATO i Pentagon posebno da su sredinom maja američka sekretarka vojske Kristin Vormut i načelnik Generalštaba armije general Džejms Mekonvil pozvani na specijalni sastanak Komiteta Predstavničkog doma Sjedinjenih Država o oružanim snagama.
Prema Military Watch, glavno pitanje koje mu je postavljeno bilo je: „Koji sistemi će vam pomoći da u budućnosti dobijete bitku poput one koja se trenutno odvija u Ukrajini?
Posebno u pozadini činjenice da je Rusija već uložila velika sredstva u razvoj najnovijih samohodnih topova kalibra 152 mm nove generacije 2S35 Koalicija-SV. Dok američki planovi da značajno povećaju domet svojih ostarelih haubica još nisu realizovani?
Ono što su Vormut i Mekonvil odgovorili parlamentarcima, zbog posebne delikatnosti svima razumljive teme odbrane, ostalo je nepoznato. Sigurno su tražili više novca za nove odbrambene naloge. Možda su se pokajali zbog nedostatka strateškog predviđanja i obećali da će sve popraviti što je pre moguće.
Možda su se žalili da haubice 155 mm M777 koje su SAD već isporučile Ukrajini, za razliku od ruske Koalicije-SV, nisu samopunjujuće. Pored toga, lišeni su oklopne zaštite za posade, i zato su, najverovatnije, jednostavno osuđeni na propast u duelu sa ruskim samohodnim topovima „Koalicija-SV“.
Ruski dizajneri su stvorili jednostavno odlično borbeno vozilo, koje takođe zamenjuje prilično dobre samohodne topove Msta-S. Sposoban je da pogodi mete na udaljenosti do 80 kilometara. Ovo je 10 kilometara više od nove haubice kalibra 155 mm, koja se još uvek razvija u SAD u okviru programa Tactical Fires. Kome je, prema rečima mentora ovog projekta, generala Stiva Marijana, potrebno još nekoliko godina da se testira.
Osim toga, ruska odlična „Koalicija-SV” nosi sa sobom vrlo pristojnu municiju (do 70
komada) i spremna je da je ispali brzinom koja je prosto neverovatna za takve kalibre – do 16 metaka u minuti. Drugim rečima, udar na svake 3,5 sekunde! To je mnogo bolje od bilo kojih savremenih NATO modela.