Nikola Tesla je umro pre nego što je završio svoje misteriozne izume.
Veo misterije i dalje obavija ovo otkriće, decenijama nakon njegove smrti ljudi još uvek spekulišu o njegovim izumima.
Bežična energija
Tesla je 1901. godine od finansijera JP Morgana obezbedio 150.000 dolara za izgradnju tornja u obliku pečurke, visokog 185 stopa, na severnoj obali Long Ajlenda, i sposobnog da prenosi poruke, telefoniju i slike brodovima na moru i preko Atlantskog okeana, koristeći signalizaciju sa Zemlje.
Kako je rad na konstrukciji Vordenklif tornja započet, Tesla je želeo da ga prilagodi kako bi omogućio bežičnu isporuku električne energije, verujući, na osnovu svojih eksperimenata, da bi mogao da obasja Njujork, prenoseći milione volti električne energije kroz vazduh.
Morgan je, međutim, odbio da Tesli obezbedi bilo kakvo dodatno finansiranje za njegovu grandioznu šemu.
(Neki smatraju da je Morgan presekao protok sredstava nakon što je shvatio da će Teslin plan uništiti druga ulaganja u energetski sektor.)
Tesla je odustao od projekta 1906. godine pre nego što je ikada mogao da počne da radi, a toranj Vordenklif je demontiran 1917. godine.
Supersonični avioni na električni pogon
Još od vremena kada je Tesla bio dečak, bio je fasciniran idejom o letenju. Kombinujući svoje znanje iz elektrotehnike i mašinstva, počeo je više da razmišlja o vazduhoplovstvu nakon neuspeha Vordenklifa.
POSETITE NAŠ KANAL NA“ TELEGRAMU“- SVE ONO ŠTO SVI DRUGI PREĆUTKUJU: OVDE
U članku u magazinu Rekonstrukcija, za jul 1919. godine, Tesla je govorio o svom radu na razvoju supersoničnog aviona koji bi putovao osam milja iznad površine Zemlje i razvio brzinu koja bi putnicima omogućila putovanje između Njujorka i Londona za tri sata.
Teslin koncept ukazivao je da avion treba da bude pokretan električnom energijom koja
se bežično prenosi iz elektrana na zemlji, čime je eliminisana potreba da avioni nose gorivo.
“Snabdevanje strujom je gotovo neograničeno, jer bilo koji broj elektrana može da radi zajedno, snabdevajući energiju avionima, baš kao što se i vozovi, koji saobraćaju na prugama, snabdevaju električnom energijom preko šina ili žica”, rekao je Tesla u članku.
Zrak smrti
Teslin kreativni um nastavio je da stvara nove vizije čak i u poznim godinama.
Na svoj 78. rođendan, rekao je za New York Times da je osmislio najvažniji izum, koji bi “uništio milionske armije“.
Vojno oružje koje bi moglo da uništi flotu od 10.000 neprijateljskih aviona, na udaljenost od 250 milja.
POSETITE NAŠ KANAL NA“ TELEGRAMU“- SVE ONO ŠTO SVI DRUGI PREĆUTKUJU: OVDE
Iako ga je štampa nazvala „zrakom smrti “, Tesla je verovao da je to „zrak mira“ koji će spasiti živote ponašajući se „kao nevidljivi kineski zid, svega milion puta neprobojniji“.
Tesla je ponudio svoje oružje brojnim vladama, uključujući i Sjedinjene Države, ali jedina zemlja koja je pokazala interesovanje bio je Sovjetski Savez, koji je 1939. sproveo delimični test.