Home POGLEDI NAUČNICI PROGOVORILI I ZAPREPASTILI JAVNOST: KOSOVSKA BITKA SE DOGODILA 6897. GODINE, A...

NAUČNICI PROGOVORILI I ZAPREPASTILI JAVNOST: KOSOVSKA BITKA SE DOGODILA 6897. GODINE, A VELIKI POTOP I NOVO STVARANJE SVETA 5508. PRE NOVE ERE! (VIDEO)

2575
0
SHARE

Gost emisije “ A ŠTA VI MISLITE“ autora i voditelja Ratka Dmitrovića, na televiziji RAS, bio je Milan T. Stevančević, diplomirani inženjer elektronike i telekomunikacija. Gost Ratka Dmitrovića govorio je o starom srpskom kalendaru, nauci starih Srba, pokradenoj istoriji Srba.

Milan Stevančević je takođe govorio o nepostojećim klimatskim promenama, klimatskim lobijima u svetu, lekovitosti sunca i mnogim drugim temama. Najveći akcenat je stavljen na STARI SRPSKI KALENDAR ili SRPSKI NARODNI KALENDAR.

Srpski narodni kalendar (Godišnjak vremenski) predstavlja skup manje-više nepisanih pravila kojih se srpski narod vekovima pridržavao, paralelno sa crkvenim pravilima.

Narodni kalendar se bazira na crkvenom kalendaru Srpske pravoslavne crkve ali se od njega i dosta razlikuje: po imenima praznika, kojima je dao svoja specifična obeležja, mesece nazvao staroslovenskim imenima ili imenima praznika staroslovenske mitologije, i dao im svoja tumačenja i načine izračunavanja.

Srpski narodni kalendar je bio zvanični kalendar srednjovekovnih srpskih država od 1219. godine kada ga je u crkveni kodeks uneo Sveti Sava, pa sve do 19. veka. Po njemu su pisane povelje, zakoni, odluke, obligacije.

Najstariji zapis o srpskom kalendaru jeste nadgrobni spomenik iz 6. veka. Na spomeniku

caru Lazaru, despota Stefana Lazarevića, stoji da se Kosovska bitka dogodila 6897. godine.

Po srpskom narodnom kalendaru, godine se broje od 5508. pne, odnosno od vremena kada se po predanju desio Veliki potop, odnosno novo stvaranje sveta.

Godina deli na leto i zimu. Leto počinje na Đurđevdan, 6. maja, a zima na Mitrovdan, 8. novembra.

Posebno značajno je i Preobraženje, 19. avgust. kada se po starom verovanju „menjaju gora i voda“.

Pogledajte video:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here