POSETITE NAŠ KANAL NA“ TELEGRAMU“- SVE ONO ŠTO SVI DRUGI PREĆUTKUJU: OVDE
Takođe smatra da je sada pravo vreme da se u Vojnoj gimnaziji oformi odeljenje pilota, kao nekada, jer će oni, nakon gimnazije i Vojne akademije, u najboljoj formi biti tek za 10 do 12 godina, tačno kada dođu novi „rafali“.
Korisnici Rafala u regionu i kako se do sada pokazao
Hrvatska je sa Francuskom potpisala ugovor, vredan milijardu evra, za nabavku 12 polovnih „rafala“. To će biti veliki iskorak, jer je postojeće hrvatsko ratno vazduhoplovsto opremljeno prevaziđenim i zastarelim avionima „mig-21“. Grčka je najpre kupila 18 aviona, da bi potom potpisala ugovor za još 6 komada. Svi će stići nakon 2024. godine.
Do sada je proizvedeno više od 200 „rafala“ u različitim verzijama, a pored Francuske koriste ga ratne avijacije Egipta, Katara, Indije. Korišćen je u sukobima u Afganistanu, Libiji, Maliju, Iraku i Siriji. Pokazao se veoma uspešno.
POSETITE NAŠ KANAL NA“ TELEGRAMU“- SVE ONO ŠTO SVI DRUGI PREĆUTKUJU: OVDE
Mana mu je visokosofisticirana tehnologija, koja je bila podložna kvarovima, ali proizvođač itekako radi na tome da avion bude što pouzdaniji.
Prelazak na zapadnu tehniku je „Oštri zaokret“
Mandić prelazak sa ruske na francusku tehniku poredi sa čuvenim avijacijskim manevrom.
„U pilostvu postoji akrobacija, zove se „oštri zaokret“, kada se nabije nagib 80 stepeni, forsaž (snaga motora, prim.aut.) u trećini, preko 8G opterećenje za pilota. Ako se palica povuče premnogo ide se u spiralu na dole, u sunovrat u strmoglav, onda je katastrofa neizbežna, zato bi bilo dobro za onog ko drži palicu, da taj oštri zaokret izvede filigranski da ne bi preopteretio budžet, finansije, ekonomiju, da se ne bi zaleteo preko gubera“, objašnjava Mandić.
Ključ brzinu dolaska letelica
Pre dolaska aviona, treba da se spoje tri važne komponente.
„Nauka da kaže koliko aviona, koliko pilota, koliki nalet da imaju, koliko jee potrebno ubojnih sredstava po avionu. Struka da kaže: Da mi smo za taj avion – struka, to su piloti. A odluka je u ljudima koji vladaju ovom zemljom. Kad te tri strane sednu za okrugli sto, namerno kažem okrugli sto, i donesu odluku, od tog momenta 10 do 12 godina treba minimum, po mojim realnim procenama, ne može pre. Taman za to vreme će da isteknu resursi Migova, koji su obnovljeni“, ističe Mandić.
POSETITE NAŠ KANAL NA“ TELEGRAMU“- SVE ONO ŠTO SVI DRUGI PREĆUTKUJU: OVDE