Od poslednjih najava zaključavanja u Pekingu i požara u Umrmučiju, širom kineskih gradova došlo je do prosteta građana, kojima se politika „nulte tolerancije“ protiv kovida nimalo ne dopada, a još manje žele u novi „lokdaun“.
Društvene mreže preplavili su snimci okupljenih građana iz velikog broja gradova, trenutno Šangaja i Pekinga, koji su protiv kovid mera i zaključavanja, u trenutku kada Kina beleži rekordne cifre obolelih i hitno gradi nove karantine i bolnice.
Trenutno najviše snimaka stiže iz Šangaja gde su se čuli povici „Dole sa partijom“, „Dole sa Si Đinpingom“.
Prema nekim procenama okupilo se između 500 i 1.000 nezadovoljnika ovog višemilionskog grada, a demonstranti su munjevito bili okruženi policijom sa svih strana.
Shanghai tonight. Protest at vigil for the dead in Urumqi. “Freedom. No more test. Throw off your masks” and The March of the Volunteers. Surrounded by police on all sides. 500-1000 people. pic.twitter.com/CXWrnYhrQc
— Philip Róin (@brandhane) November 26, 2022
Kineski emigranti iz SAD već na Tviteru komentarišu da je ovo početak građanske neposlušnosti u Kini i da je vlast prešla granicu i da gubi podršku naroda, a u Kini ta granica je partija.
Inače pobune i sukobi počeli su pre sedam dana u jednoj tajvanskoj fabrici, gde se 100.000 radnika zbog neisplaćenih plata i uvođenja karantina sukobilo sa policijom zbog čega su radili pendreci.
Inače već mnogi smatraju da je ovo možda uvod u kinesku obojenu revoluciju.
Ovde valja podsetiti da je kineski predsednik Si Đinping nedavno započeo svoj treći 10 godišnji mandat na čelu države i Komunističke partije, sa čime se svrstao u lidera posle Mao Ce Tunga koji je bio na čelu ove najmnogoljudnije i ekonomski razvijene države sveta.
Poslednjih dana pobuna protiv odluke vlasti o zatvaranju postale su otvorenije, a veliki broj građana je počeo da se sukobljava sa policijom i kritikuje vlast što je donedavno bilo nezamislivo u Kini.
Posetite naš kanal na „Telegramu“- Sve ono što drugi prećutkuju- OVDE