Trenutno je na protestu više od 10.000 ljudi a očekuje se u toku dana i duplo više!
Hoće da plaćaju porez, ali ne retroaktivno i ne u iznosima većim od polovine svojih petogodišnjih primanja.
Zato traže pregovore sa Ministarstvom finansija i Poreskom upravom u cilju konačnog rešavanja statusa radnika na internetu – frilensera. Za to vreme, traže da se obustavi “poreski progon”.
Ovo su dva osnovna zahteva radnika na internetu upućena danas na velikom protestu koji je počeo ispred Narodne skupštine u Beogradu.
Najavljena je i protestna šetnja koja treba da se kreće trasom Skupština – Kneza Miloša – Vlada Srbije – Nemanjina ulica – Slavija – Beogradska ulica – Bulevar kralja Aleksandra – Skupština.
Zaustavljanje naplate poreza i početak pregovora sa državom zahtevi su koje su predstavnici Udruženja radnika na internetu uputili danas ispred Skupštine Srbije.
Miran Pogačar, , predsednik Udruženja radnika na internetu, je okupljene pozvao na minut čitanja za Olivera Ivanovića i sve lekare i druge građane preminule od korone
Miran Pogačar ponovio je zahteve frilensera i rekao da očekuje, možda već tokom dana, poziv za pregovore.
Na pitanje Nova.rs imaju li formulisan predlog sa kojim bi izašli na pregovore, Pogačar je rekao:
“Obaveze radnika na internetu treba da počnu da teku od momenta primene novog zakona kojim bi se tačno definisale obaveze i prava frilensera”.
Kako javlja reporterka Nova.rs, okupilo se na hiljade ljudi, a saobraćaj kod Skupštine je blokiran.
Demonstranti nose transparente na kojima piše: “Budžeta im fali, neka 80% da Mali”, “Mali slušaj tatu, ne diraj mi platu”, “Neću šifru u ludnici, hoću šifru u APR-u”, “Honorarci nisu kriminalci”, “Naši će frilenseri lutati inostranstvom”, “Prodajem bubreg da platim porez”, “Ekonomski tigar ne jede svoju decu”…
“Vidi Gari, ne može” transparent je koji nose aktivisti iz Novog Sada, koji se bore protiv izgradnje Novog Sada na vodi. Oni su se upravo pridružili protestu.
Na skup je došao i Aleksandar Jovanović Ćuta, aktivista pokreta Odbranimo reke Stare planine.
Radnici na internetu se za svoja prava bore već dva i po meseca, od sredine oktobra, kada su počela da pristižu prvi pozivi poreznika i prva rešenja “razrezana” na iznose koji dostižu i 80 odsto od onoga što su zaradili.
U međuvremenu, iako ne prihvataju pregovore sa frilenserima, iz države stižu signali da su pregovori ipak – mogući.
Predsednik Srbije, tako je poručio da protesti nisu nikakvo rešenje i da oni jedino mogu sa državom da pregovaraju o tome od kada treba da se plati porez, a ne da li ga treba platiti.
“Apelovao sam na Vladu da prihvati razgovore i da pokuša da razgovara. A to da ne platite porez – ne može”, poručio je Vučić.
Frilenseri, prema rečima Katarine Pavlović, pravnice Udruženja radnika na internetu, predlažu donošenje neke vrste leks specijalisa – posebnog zakona, kako bi se
izašlo iz sadašnjih problema oko oporezivanja frilensera, kao i izmenu Zakona o radu iz koga je samozapošljavanje izbačeno 2014. godine, a kako bi bolje definisao status frilensera.
Miran Pogačar, predsednik Udruženja radnika na internetu, za Nova.rs je naveo da je do sada njihovim članovima uručeno oko 40 poreskih rešenja.