Home TEMA DANA IMUNOLOZI DOŠLI DO SENZACIONALNOG OTKRIĆA: TREĆINA SRBA IMUNA NA KORONAVIRUS ZBOG T-ĆELIJA!?

IMUNOLOZI DOŠLI DO SENZACIONALNOG OTKRIĆA: TREĆINA SRBA IMUNA NA KORONAVIRUS ZBOG T-ĆELIJA!?

1035
0
SHARE

Trećina populacije ni teoretski ne može da dobije koronavirus. Ova optimistična procena svetskih istraživača mogla bi da donese novu nadu svima ukoliko se i na širem krugu ispitanika potvrdi podatak da više od 30 odsto ljudi ima T-ćelije, koje štite od virusa KOVID-19.

Suština otkrića nemačkih i britanskih naučnika, sa kojima se načelno slažu i srpski epidemiolozi, bazira se na istraživanju koje je obuhvatilo određeni broj zdravih ljudi, koji nisu dobili koronu, iako su bili u kontaktima s obolelima. Kako se pokazalo, za njih 35 odsto (u nekim drugim istraživanjima taj procenat je išao i do 60 odsto) bilo je zajedničko to što imaju upravo T-ćelije, reaktivne na KOVID-19.

Godinama opstaju

Dakle, uprošćeno rečeno, imunitet mogu imati i oni koji nisu preležali koronu niti su primili vakcinu (koja je tek u perspektivi).

– Takozvane T-ćelije su deo imuniteta i pomažu nam u zaštiti tela od infekcije. Reaktivnost T-ćelija ukazuje da je imunosistem možda imao neko ranije iskustvo u borbi sa sličnom infekcijom i da može da koristi to iskustvo da pomogne u borbi protiv nove infekcije.

Oni su verovatno stečeni u prethodnim sličnim infekcijama nekim drugim vrstama virusa korona, uključujući i običnu prehladu. Kada T-ćelije reaguju na infekciju, koristeći memoriju stečenu u nekoj prethodnoj infekciji, naziva se unakrsna reaktivnost – objasnio je dr Ameš Adaldža sa univerziteta „Džon Hopkins“.

A šta su u stvari T-ćelije. U najkraćem, to je tip belih krvnih zrnaca. One su vrsta odbrambenih ćelija, čiji je osnovni zadatak da pronađu agresivne, patogene ili inficirane ćelije. One to čine služeći se proteinima na svojoj površini, koji su u stanju da se povežu sa proteinima na površini uljeza.

Svaka T-ćelija je veoma specifična, postoje bilioni mogućih verzija tih površinskih proteina, koji su u stanju da prepoznaju različite mete. Zbog toga što T-ćelije mahom mogu da se zadrže u krvi godinama posle infekcije, one doprinose i dugotrajnom efikasnom odgovoru imunosistema i omogućuju mu da u startu eliminiše poznatog neprijatelja s kojim dođe u bliski susret.

T-ćelije imaju svi, ali nemaju svi T-ćelije koje mogu da prepoznaju upravo virus KOVID-19. Ali, ako bi se ono što su na manjem uzorku pokazali britanski i nemački naučnici, onda ga ima veliki deo svake populacije, pa i ove u Srbiji.

Kako su objasnili lekari, da je ova teorija i te kako potkovana, pokazuje i to što je ovo još jedna sličnost između virusa HIV i KOVID-19, a ima ih baš mnogo. Naime, sida je prevashodno bolest T-ćelija, koje HIV sistematski uništava kad se pacijent inficira.

Imunolog prof. dr Borislav Kamenov rekao je povodom nemačko-britanskog istraživanja da je u potpunosti saglasan s njim.

Kako je objasnio, ključ u odbrani od korone je u određenoj dozi T-ćelija u organizmu, koje su prirodna odbrana od ulaska virusa ili mu ne dozvoljavaju da razvije tešku kliničku sliku kod pacijenata.

Šta su T-ćelije

T-ćelije, odnosno T-limfociti, stvaraju se tokom života kada ljudski organizam dolazi u kontakt sa T-antigenom. To može da bude i KOVID-19 (jedan od tipova koronavirusa), ali i neki drugi antigeni koji su univerzalni od drugih virusa i koji stvaraju imunitet nakon što prebolimo određenu vrstu zaraze.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here