Home TEMA DANA SRPSKI ANALITIČAR: TRAMP NA KOSOVU SPREMA PREOKRET KOJI NIKO U EVROPI NE...

SRPSKI ANALITIČAR: TRAMP NA KOSOVU SPREMA PREOKRET KOJI NIKO U EVROPI NE OČEKUJE- EVO ŠTA SE USTVARI DOGAĐA

1658
0
SHARE

“Koliko ima logičnih razloga da predsednik SAD Donald Tramp podrži ekipu bivšeg predsednika Bila Klintona i njegov projekat nezavisnog Kosova? Zar je moguće očekivati da Tramp, koji svuda sistematski sabotira projekte svojih prethodnika Klintona i Baraka Obame, podržava baš Vučića i Tačija u njihovom privatnom dogovoru o razmeni teritorija?

Nije isključeno da razvoj ekonomske saradnje, na kojem insistira Bela kuća, može da se ispostavi kao nešto potpuno suprotno onome što očekuje većina ljudi u Beogradu i Prištini.

Moguće je da nije reč o ‘finalizaciji kosovske nezavisnosti’ i realizaciji plana podele Kosova već o prvim koracima mirne reintegracije Kosova u Srbiju”.

Prema Gajićevom mišljenju, SAD zapravo insistiraju na ukidanju carina jer je nemoguće produbiti ekonomske odnose u uslovima carinskog rata.

S druge strane, pozicija Nemačke o rešavanju kosovskog pitanja je od početka bila veoma jasna – Kosovo i Srbija dužni su da potpišu sporazum o uzajamnom priznanju, tačnije Srbija mora bespogovorno da prizna otcepljenje Kosova i Metohije u granicama autonomne pokrajine SFRJ, podvukao je Gajić.

“Nemačkoj nije potreban nekakav dodatni presedan poput ‘razmene teritorija’ koja bi mogla da naruši krhki balans unutar EU”, ukazao je Gajić.

“Za Evropsku uniju se može reći da je ‘nemački raj’. Podsetiću na reči bivšeg glavnog urednika Stratfora DŽordža Fridmana 2014. godine na konferenciji CIRSD posvećenoj stogodišnjici izbijanja Prvog svetskog rata: ‘Nemci su prvi put mogli da budu moćni a da pritom ne budu nasilni’, odnosno EU je okvir u kome su oni prvi put u istoriji postali hegemoni Evrope a da to nije podrazumevalo prisustvo njihovih vojnika u drugim zemljama.

Nemci su ostvarili ekonomsku ekspanziju i ne žele da im neko tamo Kosovo ugrozi sistem ionako uzdrman krizom 2008. godine, referendumom u Kataloniji i Bregzitom, a posledice epidemije virusa korona tek treba oceniti”.

Prema mišljenju Gajića, brzo zaključivanje sporazuma Beograda i Prištine odgovara interesima NATO-a i Stejt dipartmenta, ali ne i Bele kuće. “Razumem da to zvuči komplikovano, ali danas nije 19. vek u kome je moguće bilo govoriti – ovo su interesi

Austro-Ugarske, ovo Turske, a ovo Rusije… Sada su frontovi razvijeni unutar struktura moći samih država”. Tim pre ne treba očekivati potpisivanje sporazuma pre novih izbora u pokrajini.

“Sada je Kurtijeva vlada postala tehnička, što znači da ni teoretski nema pravo da potpisuje bilo kakav sporazum. Novih izbora neće biti do okončanja epidemije, što je još jedan razlog zbog koga ne očekujem razrešenje kosovskog pitanja u skorije vreme”, zaključio je Gajić.

Stevan Gajić (Regnum.ru)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here