Tako da sad samo ostaje da pokušamo da odgonetnemo dve preostale nepoznanice. Prvo, šta hoće Tramp, ako već neće ono što su hteli Klinton i svi ostali koji su usledili? I drugo: kako to namerava da postigne?
Odgovor na prvo pitanje zapravo se čini jednostavnim zato što nam je, već neko vreme, praktično pred očima. Uostalom, hajde da se podsetimo.
Najpre je Ričard Grenel, u Beogradu, izgovorio „mi ćemo se povući“ („ako same strane odluče da su završile s razgovorom i da nema održivog političkog rešenja“). Pa su Trampov sin Don Junior i još nekolicina njima bliskih senatora javno zatražili da se američka vojska povuče s Kosova i Metohije i vrati kući u SAD, a sada o takvoj nameri DŽ. Majkl Voler u „Vašington tajmsu“ piše otvoreno, kao o nečemu što je neupitno i samo po sebi razumljivo: „Trampova administracija pokušava da izvuče Sjedinjene Države iz kosovske zbrke.“
PODELA ILI AHTISARI
Druga nepoznanica – kako Sjedinjene Države misle da postignu ovaj cilj – za sada je mnogo neprozirnija. Jedno ponuđeno rešenje, a to je teza koju zastupa Aljbin Kurti, svodi
se na tvrdnju da Amerikanci hoće brz dil, da su u tom cilju skloni podeli Kosova i Metohije, u čemu im se on – Kurti – isprečio pa su ga zato i smenili.
Ova teza ne deluje nemoguće već i zato što su brojni predstavnici vlasti u Beogradu, počev od predsednika Aleksandra Vučića, govorili o razgraničenju kao poželjnom rešenju.
O tome smo više puta i pisali. Međutim, u intervjuu koji je ovih dana dao magazinu „Forin polisi“, na direktna pitanja da li je video takav plan i da li je neko s njim o tome razgovarao, Kurti odgovara direktnim ne. I kaže da on to samo misli i da ima utisak da tako neki plan postoji.
Zadržimo se zakratko na ovome. Osim što, dakle, ni najglasniji zagovornik tvrdnje da plan podele Kosmeta postoji i sam priznaje da to zapravo ničim ne može da potvrdi do svojim mišljenjem da je tako, postoje u ovoj tezi još (barem) dva slaba mesta.
Prvo: ako takav plan postoji, zašto Amerikanci nisu pokušali Kurtija da ubede da ga sprovede, nego su ga smenili pre no što su to i pokušali?
I drugo: zar je iko uspeo da pomisli da bi, u ovakvom stanju povišenih tenzija na Kosovu i Metohiji, a znamo kakav je inače nivo tamošnje političke kulture, uopšte bilo moguće progurati eventualni plan podele, sve i ako bi on bio postignut?
Dakle, kada se malo bolje razmisli, postoji bar nekoliko dobrih razloga da se posumnja u Kurtijevu tvrdnju. Tim pre što je i Grenel u više navrata negirao postojanje plana o podeli Kosmeta, a čak je u nedavnom intervjuu za „Gazetu ekspres“ rekao i da to uopšte ne vidi kao moguću opciju.
No sve i ako je ovo rezonovanje tačno, to jest čak i ako Grenel govori istinu, svejedno još nismo odgovorili na pitanje kako to Tramp namerava da se povuče s Kosmeta, i kako se u to uklapa smena Aljbina Kurtija i posledična proizvodnja dodatne nestabilnosti u Prištini.