Poljska je dobila podršku saveznika u EU i NATO za odbranu istočne granice i dizanje zida visokog pet metara, pošto od leta raste pritisak da se otvori nova migrantska ruta kada u Minsk iz bliskoistočnih prestonica stiže već oko 40 letova nedeljno, dok ih je u proleće pre početka krize bilo svega 17.
Poljski zvaničnici predstaviće danas u Briselu EU detalje najnovijih zbivanja na granici sa Belorusijom a ambasador Poljske u Ujedinjenima nacijama zatražio je konsultacije sa
ambasadorima zemalja članica EU kako bi se stanje na belorusko-poljskoj granici stavilo pred Savet bezbednosti UN.
Belorusija i njen predsednik Aleksandar Lukašenko odbijaju optužbe da su beloruske vlasti organizovale ovu novu migrantsku rutu, kada daju šakom i kapom turističke vize migrantima i izbeglicama iz Azije i Afrike da dođu sve brojnijim direktnim letovima u Minsk a zatim ih prate na granicu sa Poljskom i baltičkim zemljama, ne dozvoljavajući da se vrate natrag u dubinu beloruske teritorije, kada ih isteraju Poljaci ili kada ne mogu da prođu dalje.
“Ravnodušnost i neljudski pristup poljskih vlasti naterao je izbeglice na takav očajnički korak”, saopštila je u ponedeljak beloruska Granična straža zašto izbeglice formiraju sve
veće grupe a u velikoj koloni od oko 1.000 ljudi stigli su na granicu blizu poljskog mesta Kužnjica da pokušaju proboj granice.
Supendovan vizni sporazum
Savet EU usvojio je danas odluku kojom se delimično suspenduje primena sporazuma o viznim olakšicama izmedju EU i Belorusije, a kao odgovor na trenutni, kako je navedeno, “hibridni napad” koji su pokrenule vlasti u Minsku.
Tom odlukom suspenduju se odredbe koje ukidaju zahteve za dokumentovanim dokazima, regulišu izdavanje viza za više ulazaka i smanjuju takse za podnošenje zahteva za vizu što se primenjivalo na zvaničnike beloruskog režima.
Litvanija uvodi vanredno stanje
Vlada Litvanije je odobrila uvođenje vanrednog stanja u oblastima koje se graniče sa Belorusijom.
“Odluka je doneta uzimajući u obzir pogoršanje situacije u pograničnom regionu, zbog čega je dostavljena parlamentu na odobrenje”, izjavila je litvanska premijerka Ingrida Simonite, a prenosi ruska agencija TAS.
Prema predlogu litvanskog Ministarstva unutrašnjih poslova, vanredno stanje će stupiti na snagu u ponoć 10. novembra u pograničnom području i unutar pet kilometara od tog područja, kao i na mestima za smeštaj migranata iz afričkih i azijskih zemalja koji su ušli u Litvaniju preko Belorusije.
Predloženo je da ovaj režim traje mesec dana.