Upitan da li je realno da Zakon o eksproprijaciji ipak ne stupi na snagu, Ćulibrk je primetio da je predsednik već unapred najavio da ne može da odbaci svaki zakon koji mu se ne sviđa ako je u skladu sa Ustavom, a za ovaj zakon tvrdi da je u skladu sa Ustavom.
Zato misli da zahtev Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji (EU) da se odustane od tog zakona ne znači ništa, ali je uveren da bi se to dogodilo da je na ulicu izašlo 50.000 ljudi.
Drugo, zašto Srbija sa rekordnim prilivom direktnih stranih investicija i najvećim
izdvajanjima iz budžeta za infrastrukturne projekte nema domaće privatne investicije, bez kojih na duži rok nema održivog rasta i razvoja, upitao je Ćulibrk i sam odgovorio da domaći investitori „nisu sigurni“.
Kako je protumačio, „stranci na neki način mogu da nađu zaštitu, oni imaju direktne veze s Vladom, ulaze u Vladu kad hoće, dogovaraju s njom šta hoće i imaju zaštitu svojih država“.
POSETITE NAŠ KANAL NA“ TELEGRAMU“- SVE ONO ŠTO SVI DRUGI PREĆUTKUJU: OVDE
U tom kontekstu, on je naglasio da se u Srbiji donose zakoni koji će legalizovati koprupciju, a time učiniti i sistemskom.
Za zakone, kao što je ovaj o eksproprijaciji, neophodan je širi društveni konsenzus koji bi
trebalo da obuhvati podršku čak i vanparlamentarnih stranaka, smatra Ćulibrk.
Prema njegovim rečima, da bismo imali pravni ambijent i državu u koju ćemo imati svi poverenje i za koju verujemo da radi u opštem interesu, potrebna su rešenja koja bi zadovoljila ogromnu većinu.
On se osvrnuo i na zapažanje „koleginice iz Oko magazina Anice Telesković“, koja je u budžetu našla da će „nacionalni stadion koštati, ne 250 miliona, evra koliko su nas ubeđivali, nego više od 400 miliona evra sa svim pristupnim saobraćajnicama i pratećim sadržajem“.
Na opasku da je predsednik Srbije već izjavio kako ćemo na povlašćenoj ceni ruskog gasa
uštedeti nacionalni stadion, Ćulibrk izvratio tvrdnjom da nećemo i podsetio da je sa Rusijom dogovorena kupovina vojne opreme i naoružanja, pa ćemo da vidimo koliko će to da nas košta, možda i više od 400 miiona evra.
Svaka čast za cenu gasa, da se razumemo. U ovom trenutku i dalje dobijati gas šest
POSETITE NAŠ KANAL NA“ TELEGRAMU“- SVE ONO ŠTO SVI DRUGI PREĆUTKUJU: OVDE
meseci po 270 dolara za hiljadu kubnih metara je dobra stvar, ali je to, kako je ocenio, privremena ušteda, jer ne znamo šta će biti posle šest meseci, kolika će cena tada biti.
Kada će biti jednom počneti da se razgovara o odgovornosti današnje vlasti?
Uz ocenu da se „ponašamo kao pijani milioneri i razbacujemo lovu na sve strane, a nema
pas za šta da nas ujede“, on je ubrzano donošenje sistemskih zakona, uključujući i Zakon o referendumu, kao i promene Ustava, označio kao „deo paketa“.
Nažalost, kao deo antievropskog paketa, jer se tako ne približavamo EU. Tvrdnje da Venecijanska komisija sve to hvali, stvarno nemaju smisla, rekao je Ćulibrk, mada više nije siguran ni koliko je obostrano iskren odnos Srbije i Unije, ali misli da stvari ne idu u dobrom pravcu.