U podužem komentaru se opisuje kako Vučić već deset godina u Srbiji vlada „kako mu je volja“, te da je to koristio i da evocira Titovu „politiku nesvrstanosti“. Srbija je privukla dosta zapadnih investicija i postala „produžena proizvodna traka“ zapadnih firmi, što je omogućilo „skroman, ali stalni rast“. Zemlja je ekonomski sasvim okrenuta Zapadu, ali potpuno zavisna od ruskog gasa.
Podsećajući da je Zapad već oštro reagovao prema Miloradu Dodiku u BiH, Ernst piše:
„Evropljani bi sada i prema Beogradu trebalo da budu nedvosmisleni. Poslednje što EU treba je trojanski konj na Balkanu, koji bi za Putinov račun otvorio drugi front. Ko profitira od fondova EU kao pristupni kandidat, ne bi više smeo da sedi na dve stolice, već mora da se priključi sankcijama protiv Rusije.“
„Ne bi bilo iznenađenje da se Vučić (i Dodik u njegovom zaleđu) pod konstantnim pritiskom distanciraju od Moskve. Ti političari više nego išta drugo žele da ostanu na vlasti. A ako zbilja budu morali da odluče, daće prednost EU, a ne Rusiji. Pogled na zemljopisnu kartu i tokove novca pokazuje zašto“, piše ciriški list.
Navodi se da Vučić i Dodik na neki način čak profitiraju od geopolitičke računice EU. „Za
Brisel i zapadnoevropske prestonice je reformska agenda zemalja Zapadnog Balkana sada u drugom planu. Trenutno se više polaže na to da se začepe spoljnopolitičke i bezbednosne rupe u regionu. To dobro dođe mnogim autoritarnim političarima na Balkanu – ne samo Vučiću i Dodiku.“
„Sve u svemu, nisu loše šanse da stanje na Balkanu ostane stabilno“, piše dalje Ernst. „To je doduše povezano sa dva uslova. Jedan je da Rusija ne dobije ovaj rat, a drugi je barem donekle dosledna politika EU na Zapadnom Balkanu.“
Kako se dodaje, bez toga bi na Balkanu brzo mogao da se probudi revanšizam, ideje o Velikoj Srbiji ili Velikoj Albaniji, koje bi pretile postojanju BiH i Severne Makedonije. „Zato ostaje važno da EU obnovi integracionu ponudu Zapadnom Balkanu i da je tako prilagodi da te zemlje već kroz par godina mogu biti stalni deo Unije“, zaključuje Noje cirher cajtung.