Home TEMA DANA CRNE PROGNOZE SRPSKIH EKONOMISTA: EVO ŠTA ĆE SE DOGODITI NAREDNIH MESECI..

CRNE PROGNOZE SRPSKIH EKONOMISTA: EVO ŠTA ĆE SE DOGODITI NAREDNIH MESECI..

557
0
SHARE

– Pa zašto je napravljen Severni tok 2? Cev je ispod mora i direktno ide gas iz Rusije u Nemačku. Merkelova je bila u pravu što je insistirala na gradnji tog gasovoda. Direktan je uticaj Amerike na sve što se dešava. Iz fondova EU se sada izdvajaju milijarde za kupovinu naoružanja iz Amerike kao pomoć za Ukrajinu. Amerika jedina profitira od

POSETITE NAŠ KANAL NA“ TELEGRAMU“- SVE ONO ŠTO SVI DRUGI PREĆUTKUJU: OVDE

sukoba. Iznenađena sam zašto Evropa to sebi radi. Suludo je remetiti jasne tržišne odnose. Svako plaća koliko nešto košta. Gas iz Amerike koji će stizati tankerima u smrznutom stanju, mora da se odmrzava, a imate prirodni gas koji stiže direktno ispod mora.

Kada je reč o Srbiji, Nikolićeva je ovog jutra kazala da mi imamo hrane ali da ćemo uskoro osetiti značajan rast cene energenata.

– U naredna dva do tri meseca u idealnim uslovima cene će skočiti između pet i deset odsto. Rast cene energenata poguraće rast cena svih ostalih proizvoda. Đubrivo je mnogo poskupelo i to će se dosta ugrađivati u cene. Đubrivo je poskupelo tri do četiri puta pa su proizvođači između čekića i nakovnja. Visoke su cene proizvodnje, a slaba je kupovna

POSETITE NAŠ KANAL NA“ TELEGRAMU“- SVE ONO ŠTO SVI DRUGI PREĆUTKUJU: OVDE

moć. I potrošači će doći u krizu, jer će namirnice biti još skuplje. Mi smo i do sada u poređenju sa razvijenim zemljama najveći deo novca trošili na hranu, oko 40 do 50 odsto novca trošili smo na hranu. Sada će to biti i više 60 ili 70 odsto.

Jelica Putniković u „Uranku“ na televiziji K1 istakla je da i Srbiji može da se dogodi nestašica gasa, ali da bi trebalo sačekati i videti kako će se Evropa ponašati prema ruskom gasu.

– Gas nije samo energent, on je i sirovina. Ako ga ne bude za privredu imaćemo zaustavljanje lanaca proizvodnje prevashodno u petrohemijskoj i farmaceutskoj industriji. To znači manjak lekova i petrohemijskih proizvoda neophodnih za celu privredu. Evropa uvozi gas, naftu i ugalj. Ugalje se uvozi iz Rusije, SAD i Australije i uvoz iz Rusije je zbog blizine najpovoljniji i najjednostavniji. Teško je preorijentisati se na daleke zemlje. Nemačka je pokrenula termoelektrane i potreban joj je ugalj. Proizvodni sitemi mogu da stanu, da ljudi ostanu bez posla u slučaju nestašice.

POSETITE NAŠ KANAL NA“ TELEGRAMU“- SVE ONO ŠTO SVI DRUGI PREĆUTKUJU: OVDE

Iz OPEK-a smo juče čuli da ruska nafta ne može da se nadomesti, a bez nafte nema privrede. Biće nestašice nafte i skočiće njena cena. Kada je Evropa uvela sankcije Rusiji cena nafte skočila je na 130 dolara po barelu, a sada je pala na 100 i to je znak

smirivanja, ali tek prividnog jer je Amerika uskočila sa rezervama. Juče je cena bila oko 105 dolara po barelu. Bez nafte nema ni putovanja ni privrede, a cena energenata uključena je u cene svih roba i kako one budu rasle, inflacija će biti veća – kazala je Jelica Putniković u „Uranku“.

Putniković kaže da je Amerika svoju ekonomsku krizu prebacila u Evropu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here