“To se videlo i javno, nije više skriveno, Velika Britanija je ta koja apsolutno podržava Prištinu u tim namerama. Sa druge strane, tu postoje i druge zapadne strukture. Na Balkanu se trenutno odvija borba za uticaj, čak i između zapadnih zemalja. Primera radi,
Nemačka i Velika Britanija vode konkurenciju u smislu ko će ovde da preovladava”, ističe Zubenica za B92.net.
“Nemačka sada i više podržava Srbiju u nekim svojim namerama i aktivnostima, a Velika Britanija želi da izmesti srpski faktor iz susednih zemalja kao što su Bosna i Hercegovina i Crna Gora. Kosovo i dalje ostaje zajednička tačka zapadnih zemalja da to treba da bude nezavisna država.
Sjedinjene Američke Države danas imaju više sluha za srpske interese nego inače, ali je čudno kako Velika Britanija od Bregzita ima aktivniju diplomatiju i politiku na ovom području nego što je to imala ranije”, dodao je on.
Imamo podršku Rusije i Kine, ali…
Na pitanje da li i u kojoj meri Srbija može da računa na podršku sila poput Rusije i Kine, on ističe da može, ali objašnjava da u tome postoji problem.
“Može da se računa na njihovu podršku i njihova politika je skladu sa politikom Srbije. Problem je što nemaju dovoljnog uticaja i prisustva na ovom području, nemaju snagu pomognu srtbiju da se desi ozbiljnija kriza. Rusija ima probleme i na svojim granicama…
Mogu retorički, nekim pritiskom, uslovima, kritikama prema zapadu i međunarodnim organizacijama. Nekada može da se desi da reakcija EU bude oštrija zbog ruske podrške
Srbiji… Srbiju posmatraju kao mlađeg brata Rusije i povezuju te stvari. Srbija treba da traži sa Zapadom kompromis oko Kosova, a da podrška Rusije i Kine može da uslovi Zapad da ne stane potpuno na stranu Albanaca”, navodi Zubenica.
(b92.net)