Home TEMA DANA AKO BUDE OBJAVLjENO DA JE BAJDEN ODNEO TESNU POBEDU- TRAMP ĆE SVOJE...

AKO BUDE OBJAVLjENO DA JE BAJDEN ODNEO TESNU POBEDU- TRAMP ĆE SVOJE PRISTALICE POZVATI NA ORUŽJE

830
0
SHARE

ŠPIGL: Da li vas je iznenadilo koliko novca Evropljani odjednom mobilišu za stabilizaciju svojih ekonomija?

Rubini: Ne baš. Napokon, stvar je u održavanju evrozone. Bez akta solidarnosti, naročito bi se Italija urušila i napustila zajedničku valutnu zonu. Tada bi sve bilo gotovo.

ŠPIGL: Kad je reč o paketu pomoći u iznosu od 500 milijardi evra, koji se Nemačka i Francuska nadaju da će zajedno sastaviti, nemački ministar finansija Olaf Šolc govorio je o evropskom trenutku Hamiltona, imajući u vidu prvog američkog ministara finansija Aleksandra Hamiltona, koji je postavio finansijske  osnova za američku naciju. Da li Šolc preteruje?

Rubini: Naravno da preteruje. Paket je u redu i dobar je, ali tu nedostaju dva ključna preduslova za evropsku saveznu državu: prvo, komunikacija obaveza – italijanski dug je i dalje dug Italije. I drugo, zajednički budžet značajne veličine, tj. od 20 ili 30 procenata bruto domaćeg proizvoda, a ne, kao što je to sada slučaj, od samo 2 procenta.

ŠPIGL: Po nemačkim standardima, odluke nemačke vlade su revolucionarne.

 

Rubini: Ne možete uvek da kažete ne! Berlin ne može biti protiv činjenice da budžet EU raste i da Evropska centralna banka igra veću ulogu a istovremeno se iznenađuje kada sve ide dalje. Tada bi Evropa bila mrtva! Srećom, kancelarka Angela Merkel na vreme je shvatila o čemu je reč. I trenutno je toliko popularna da može da progura te stvari. Sumnjam da bi to pod njenim naslednikom bilo moguće, bez obzira ko postao vođa njene stranke i kancelar.

ŠPIGL: Ali sledeća kriza već vreba iza ugla: Bregzit. Hoće li Britanci ponovo zatražiti produženje prelaznog perioda?

Rubini: Razgovaram redovno sa predstavnicima britanske vlade i imam utisak da se oni jasno kreću ka tvrdom Bregzitu. London ne želi sporazum o slobodnoj trgovini poput onog između EU i Kanade, jer vlada zaista želi jasan rez. To je, naravno, ludo. Kamioni će se gomilati na carinskoj granici, evropska berza će naglo pasti, britanska ekonomija će takođe pasti, a takođe će pasti i evropska ekonomija, mada ne u istom stepenu.

ŠPIGL: Postoji li nešto što vam daje nadu?

Rubini: Nada? Morao bih razmisliti. Dobro je što su vlade tako brzo i masovno reagovale na pandemiju i njene posledice. A inače? Bojim se da će naredne godine biti upamćene kao propast i katastrofa. Možda će globalna ekonomija nakon toga biti održivija. Ali, zasad sve izgleda mračno.

(Tekst je objavljen u Špiglu, br 25/2020. – original)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here