Iznos penzije se obračunava prema utvrđenim podacima. Obračunati iznos penzije može biti ispod očekivanja korisnika zbog toga što nisu obuhvaćeni svi periodi osiguranja, to jest zbog toga što Fond nema podatke o uplaćenim doprinosima za ukupan staž, odnosno ostvarenoj zaradi.
U takvim situacijama donosi se privremeno rešenje, koje se, kroz službeno postupanje menja, obuhvatajući naknadno utvrđene podatke o plaćenim doprinosima, odnosno zaradi i stažu.
Iako većina ne može da dočeka da napuni 65 godina i ode u punu starosnu penziju, bez plaćanja penala, ima i onih koji žele da nastave da rade i koji i ne znaju da li moraju da se penzionišu ili samo da nastave da dolaze na posao i posle 65. rođendana.
U PIO odgovaraju da su prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja lična i ostvaruju se po zahtevu stranke. Zakon o PIO propisuje uslove za ostvarivanje prava na penziju, dok Zakon o radu propisuje kada licu po sili zakona prestaje radni odnos. Prema članu 175 Zakona o radu, radni odnos prestaje kad zaposleni navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, ako se poslodavac i zaposleni drukčije ne sporazumeju.
Pravo na starosnu penziju i prevremenu starosnu penziju ostvaruje se posle prestanka osiguranja, osim za lica koja obavljaju samostalnu delatnost u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad privatnih preduzetnika, imenovana, izabrana ili postavljena lica i hranitelji koji pravo na starosnu penziju ili prevremenu starosnu penziju mogu ostvariti ispunjenjem uslova za sticanje prava na starosnu penziju ili prevremenu starosnu penziju.
(Blic.rs)