Američki naučnici predviđaju da će Kaliforniju krilikom naredne sezone kiša pogoditi mega-oluja koja će trajati danima i izazvati mega-poplave čije posledice će biti strašnije od zemljotresa i šumskih požara sa kojima se ta država SAD nosi otkad postoji.
Njihove prognoze preneo je i tvlekanal ABC News. Ovako:
„Zamislite da se Kalifornija sa početkom kišne sezone 2020. godine čitav mesec nađe pod pljuskovima i da tako bude na čitavoj zapadnoj obali. To bi joj donelo od tri do šest metara padavina i sa tom količinom vode bi se suočio svaki od njenih najvećih gradova -San Francisko, Los Anđeles, San Dijego i Sakramento. Pojavila bi se opasna klizišta, bile probijene velike brane i uništena poljoprivreda“.
ABC News je preneo i ove reči seizmologa Lusi Džons: „Ovo možda nekima izgleda kao prizor iz filmova katastrofe, ali takva oluja nije samo moguća, već se već i dogodila u zimu 1861.-1862. Tada je četvrtina kuća u Kaliforniji bila poplavljena, a trećina oporezivog zemljišta uništena, što je državu dovelo do bankrotstva“.
A klimatolog Danijel Svejn podsetio da je tada administracija Kalifornije morala da bude privremeno premeštena iz Sakramenta, da se u Centralnoj dolini bilo pojavilo celo more široko 65 km i dugačko 240 km. Takođe: da je Kalifornija tada izgubila 1% stanovništva od ukupno 400.000.
Džons i Svejn upozoravaju da se sada sve može ponoviti: da kiša može neprekidno padati duže od tri nedelje i prouzrokovati bilion dolara štete.
Po njihovom mišljenju, mega-oluja je neizbežna, a Kaliformija će morati da evakuiše najmanje milion i po stanovnika.
Naveli su da je Kalifornija tokom proteklih 1.800 godina doživela najmanje šest mega-poplava gorih od pomenute prirodne katastrofe 1861-1862.
Ako bi opet stradalo 1% stanovništva – broj žrtava bi bio oko 400 hiljada ljudi, što bi bila najveća prirodna katastrofa u istoriji SAD.
Kaliforniju su i ove godine zahvatili požari zbog kojih je svoje kuće moralo da napusti više od 100 hiljada ljudi.
(Fakti)