Home AKTUELNO KAD MARIONETA DOĐE NA ČELO DRŽAVE: KAKO JE PAŠINJAN UNIŠTIO JERMENIJU

KAD MARIONETA DOĐE NA ČELO DRŽAVE: KAKO JE PAŠINJAN UNIŠTIO JERMENIJU

525
0
SHARE

– Što se tiče njegovog osoblja, umesto da svoju vladu poveri kvalifikovanim pojedincima sa kredibilnim javnim iskustvom, gospodin Pašinjan je nastavio da strateška mesta popunjava neiskusnim diplomcima stranih nevladinih organizacija.

Advokat sa nekoliko godina iskustva postao je ministar pravde kome je povreno pisanje novog ustava. Menadžer prodaje sa određenim iskustvom u avio industriji postao je šef Odbora za civilno vazduhoplovstvo. Takva imenovanja rezultovala su katastrofalnim institucionalnim posledicama.

Na primer, civilno vazduhoplovstvo u Jermeniji postalo je tako neorganizovano i nepouzdano da je tokom 2020. EU zabranila jermenskim avio-prevoznicima da lete u Evropu iz bezbednosnih razloga.

Međutim, neverovatno je da je gospodin Pašinjan nastavio da za sve svoje neuspehe krivi prethodne vlade (nažalost sa slepim stadom ovaca koje mu je pružalo podršku).

Slično tome, loše upravljanje kovid krizom od strane neiskusnog ministra zdravlja dovelo je do toga da je Jermenija postala jedna od zemalja sa najlošijim učinkom na svetu u pogledu upravljanja pandemijom.

Ovoga puta, budući da nije mogao da svali krivicu na prethodne vlade, Pašinjan je optužio jermenski narod i njegovu bezobzirnost kao glavni razlog krize.

– Kako su NVO diplomci postajali sve uključeniji u proces donošenja odluka u Jermeniji, vlada je počela da donosi sve više i više iracionalnih odluka. Ministarstvo za dijasporu je ugašeno, Nacionalnoj akademiji nauka je uskraćeno finansiranje, istorija jermenske crkve je uklonjena iz školskog programa, jermenskom sveštenstvu je bilo zabranjeno da posećuje škole (ili je barem pokušano), pokrenuto je blaćenje Jermenske apostolske crkve, a jermenska književnost je postala višak na univerzitetima.

Umesto toga, učinjeni su napori da se prioritet pruži sumnjivim agendama kao što su ratifikacija „Istanbulske konvencije“ ili zamena časova jermenske književnosti na univerzitetima nastavom o „rodnim studijama“.

– Sledeća meta Pašinjanova meta postale su jermenske vojne i bezbednosne strukture. Kako se razvijao njegov plan za progon političkih protivnika, gospodin Pašinjan je jermensku Službu nacionalne bezbednosti stavio pod svoju direktnu komandu.

Služba bezbednosti, koja je trebalo da se bori protiv terorizma i razotkriva neprijateljske špijunske aktivnosti, postala je lična policija koja se po nalogu premijera šalje u bilo koju firmu ili dom da izvrši pretres koji nije čak ni izdaleka povezan sa slučajevima nacionalne bezbednosti (uglavnom su to firme ili domovi političkih protivnika).

Pašinjan se takođe poigravao sa vojnim rukovodstvom, zamenjujući visoke oficire i šaljući neke od naših najiskusnijih generala u prevremenu penziju zbog njihovih političkih stavova.

Najgore od svega je to što je – umesto da oko sebe okupi najiskusnije komandante da poboljšaju njegovu stratešku viziju i ostvari korist zbog njihovih postojećih veza sa ruskim vojnim krugovima – Pašinjan progonio naše najsposobnije komandne kadrove i umesto njih regrutovao penzionisane vojne zvaničnike, koji nisu bili na aktivnoj dužnosti od ‘90-ih godina, stavljajući ih na pozicije svojih savetnika za bezbednost.

– Slični propusti registrovani su i u ekonomiji. Oslanjajući se na momentum koji je stvorio rast ostvaren za vreme Karena Karapetjana i povećavajući poreske stope, Pašinjan je pokušao da naduva ekonomsku aktivnost nauštrb poreskih prijava, dok su veliki projekti poput Amulsara (otvaranje rudnika zlata na planini Amulsar, prim. NS) stagnirali zbog njegove nesposobnosti da donosi teške odluke. Obim stranih direktnih investicija nije zabeležio veće promene, a budžetski pokazatelji ostali su na zabrinjavajuće niskom nivou.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here